Dziś kończą się Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc. Od 1 do 10 grudnia każdego roku przyglądamy się naszym płucom z większą troską. Płuca to niezastąpione filtry życia. Pracują nieustannie, przetwarzając każdego dnia około 9 tysięcy litrów powietrza.
- Płuca odpowiadają za kluczową wymianę gazową, dostarczając tlenu tam, gdzie go potrzebujemy i usuwając dwutlenek węgla – tłumaczy Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor WMCCP. - Płuca dbają o nasze zdrowie i są jedynymi organami wewnętrznymi, które mają bezpośredni kontakt z zewnętrznym środowiskiem. Dlatego tak ważne jest, abyśmy odpowiednio o nie dbali i my tę szansę mieszkańcom regionu dajemy.
Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zadbać o płuca:
· Jeśli palisz papierosy, zawsze jest najlepszy moment, aby rzucić ten zgubny nałóg.
· Zarówno papierosy tradycyjne, jak i elektroniczne szkodzą Twoim płucom. Wygrasz zdrowie i zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
· Unikaj miejsc zadymionych, ponieważ dym niszczy płuca.
· Pamiętaj, że palenie wpływa nie tylko na zdolność do oddychania, ale także na ogólną kondycję płuc.
ZBADAJ SIĘ BEZPŁATNIE
Naszym celem nie tylko przy okazji Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc jest podniesienie świadomości społecznej na temat czynników ryzyka chorób płuc oraz roli badań profilaktycznych.
Zapraszamy i zachęcamy do systematycznej kontroli stanu zdrowia płuc, ponieważ wczesne wykrycie chorób daje szanse na skuteczne leczenie.
W naszym szpitalu trwa akcja profilaktyczna, oferujemy bezpłatne badania przesiewowe niskodawkowej tomografii komputerowej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.
Programu jest kierowany do osób:
-
w wieku 55-74 r.ż., które aktualnie palą (minimum 20 lat) lub paliły (minimalnie 20 lat) i rzuciły palenie (maksymalnie 15 lat temu);
-
w wieku 50-74, które aktualnie palą (minimum 20 lat) lub paliły (minimalnie 20 lat) i rzuciły palenie (maksymalnie 15 lat temu) i u których występuje jeden z poniższych czynników ryzyka:
-
z uwagi na wykonywany zawód są / byli narażeni na spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, sadzę, radon lub posiadają historię zachorowania na raka płuca/ raka zależnego od palenia tytoniu lub osoby z bliskiej rodziny miały raka płuca lub chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub samoistne włóknienie płuc
-
Dla uczestników programu nasze Centrum zapewnia badania niskodawkową tomografią komputerową płuc oraz wizytę wynikową, podczas której wyniki są szczegółowo omawiane z lekarzem specjalistą.
Zapraszamy do zapisów na kolejny rok. Rozpoczną się one już 5 stycznia. Program dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia. Kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00:
· tel. +48 89 532 29 97
· tel. kom. +48 571 606 615
Sprawdź, w jakiej formie są Twoje płuca, bo dzięki nim oddychasz i żyjesz!