Zarządzenie
Dyrektora Warmińsko - Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie
Z uwagi na zagrożenie epidemiczne wprowadza się następujące zasady odwiedzin pacjentów hospitalizowanych w oddziałach Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie: 1. Wstrzymuje się do odwołania odwiedziny pacjentów na Oddziale Alergologiczne - Pulmonologicznym oraz Klinice Pulmonologii. W sytuacjach szczególnych dopuszcza się odwiedziny pacjenta za zgodą Ordynatora / koordynatora oddziału lub lekarza dyżurnego wg zasad określonych poniżej. 2. Podczas odwiedzin w sali chorego jednoczasowo może przebywać jedna osoba odwiedzająca, w czasie nie przekraczającym 30 minut. W sytuacjach szczególnych, po uzyskaniu zgody Ordynatora/Koordynatora oddziału lub lekarza dyżurnego, możliwe jest przebywanie w sali hospitalizacji do 2 godzin. 3. Pacjentów nie mogą odwiedzać osoby z objawami infekcji układu oddechowego. 4. Przed wejściem do oddziału osoba odwiedzająca zobowiązana jest dokładnie umyć i zdezynfekować dłonie. Czynności te należy wykonać również przy wyjściu ze szpitala. 5. Osoba odwiedzająca pacjenta zobowiązana jest przez cały okres pobytu przebywać w masce zasłaniającej usta i nos. 6. W przypadku braku możliwości odbycia osobistych odwiedzin pacjenta w Szpitalu umożliwia się i wspiera pacjenta w podtrzymywaniu kontaktu z bliskimi w sposób zdalny poprzez wykorzystanie systemów łączności. 7. Odwiedzający nie stosujący się do zasad odwiedzin pacjentów mogą zostać zobowiązani przez personel do opuszczenia terenu szpitala. |
Szanowni Pacjenci i Odwiedzający
W trosce o Państwa bezpieczeństwo bardzo prosimy o zapoznanie się z podanymi informacjami.
Organizacja odwiedzin pacjentów przebywających w oddziałach szpitalnych w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie zgodnie z rekomendacjami Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego:
- Odwiedziny pacjentów możliwe są we wszystkie dni tygodnia w godzinach 8.00 - 20.00, natomiast w porze nocnej w uzasadnionych przypadkach za zgodą personelu medycznego. Odwiedziny nie mogą dezorganizować pracy w oddziałach.
- W Oddziale Intensywnej Terapii wprowadza się odwiedziny wyłącznie po uprzednim umówieniu i za zgodą lekarza dyżurnego oddziału.
- Odwiedziny pacjentów przebywających w salach pooperacyjnych są ograniczone i dozwolone tylko za zgodą personelu medycznego oddziału.
- Pacjenta może odwiedzać jednoczasowo 1 osoba, a w szczególnych sytuacjach 2 osoby. W salach wieloosobowych mogą przebywać jednocześnie łącznie 2 osoby odwiedzające. Czas trwania odwiedzin wynosi 2 godziny dziennie, chyba że inne uwarunkowania uzasadniają jego skrócenie.
- Niewskazane jest uczestnictwo w odwiedzinach dzieci poniżej 10 roku życia.
- Odwiedziny powinny przebiegać z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego:
- osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji, w tym m.in. kataru, kaszlu, gorączki, bólu gardła
- osoba odwiedzająca zobowiązana jest do umycia rąk oraz ich dezynfekcji,
- podczas wizyty konieczne jest stosowanie maseczki zasłaniającej usta i nos przez cały czas przebywania na terenie podmiotu leczniczego, zgodnie z aktualnie obowiązującymi rekomendacjami Ministra Zdrowia,
- możliwe jest wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy pacjencie przez osobę odwiedzającą, po uprzednim nałożeniu jednorazowego fartucha flizelinowego oraz dokładnym umyciu i dezynfekcji rąk
- Ilość dostarczanych artykułów (rzeczy osobistych, artykułów żywnościowych, napojów, środków higieny osobistej, itp.) powinna być ograniczona do niezbędnego minimum (wszystkie artykuły powinny zmieścić się w przyłóżkowej szafce pacjenta). Istnieje możliwość dostarczania ww. artykułów do punktu informacyjnego Szpitala celem przekazania pacjentowi.
- Osoby odwiedzające muszą podporządkować się wszystkim poleceniom i wskazówkom personelu szpitalnego. Na czas wizyt lekarskich w sali chorych, wykonywania zabiegów lub konsultacji, osoby odwiedzające zobowiązane są do opuszczenia sali.
- W sytuacjach doraźnych decyzje o ograniczeniu odwiedzin w oddziale podejmuje ordynator oddziału lub lekarz dyżurny.
Pacjentom i odwiedzającym zabrania się:
- przebywania w stanie nietrzeźwym,
- palenia papierosów na terenie szpitala,
- manipulowania aparaturą medyczną, urządzeniami i instalacjami: elektryczną, gazową, wentylacyjną itp.,
- stosowania u pacjentów jakichkolwiek środków i metod leczniczych bez wiedzy i zgody personelu,
- podawania choremu przyniesionej żywności, bez wcześniejszego uzgodnienia z lekarzem lub pielęgniarką rodzaju i zakresu diety.
Pacjenci mogą korzystać z:
- własnych telefonów komórkowych z ograniczeniem ich użytkowania w pobliżu aparatury medycznej,
- sprzętu RTV za odpłatnością według obowiązującego cennika,
- punktów usługowych, znajdujących się poza oddziałem, po uprzednim poinformowaniu personelu o fakcie opuszczenia oddziału,
- skrzynki pocztowej znajdującej się przed wejściem do szpitala,
- Wi-Fi,
- płatnego parkingu szpitalnego.