Joga, śmiech i las pomogą zdrowieć naszym pacjentom!

Wdrażamy projekt innowacyjny i… dość nietypowy. „Holistyczne wsparcie pacjentów w celu łagodzenia obecnych i odległych skutków zdrowotnych wywołanych chorobą pulmonologiczną” skierowane jest do pacjentów z chorobami układu oddechowego, w tym nowotworowymi.

Chodzi nie tylko o fizyczną pomóc pacjentom, ale także – co równie ważne – o poprawę ich samopoczucia psychicznego. Dzięki temu możemy podnieść ich jakość życia i motywację do walki z chorobą.

- Prowadzenie holistycznego wsparcia dla naszych pacjentów jest niezwykle ważne, ponieważ obejmuje ono wszystkie aspekty zdrowia, zarówno fizyczne, jak i psychiczne - podkreśla Wioletta Śląska-Zyśk, Dyrektor WMCCP w Olsztynie. - Naszym celem jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez różnorodne, interdyscyplinarne podejście. Jestem dumna, że możemy wprowadzić tak innowacyjny i kompleksowy program, który z pewnością przyniesie pozytywne efekty zdrowotne dla naszych pacjentów.

Projekt zakłada szeroki zakres czasem niekonwencjonalnych działań, które mają wspierać pacjentów na różnych płaszczyznach w trakcie pokonywania choroby.

Wśród propozycji dla naszych pacjentów, ale i personelu medycznego przewidziane są m.in.

Wykłady prof. dr hab. n. med. Jadwigi Jośko-Ochojskiej: prelekcje dla pacjentów, lekarzy i pielęgniarek koncentrujące się na holistycznym podejściu do pacjenta i znaczeniu pozytywnych emocji w procesie zdrowienia.

Joga śmiechu i poradnictwo psychologa: sesje jogi śmiechu oraz spotkania z psychologiem mają na celu poprawę nastroju, redukcję stresu i wspieranie pacjentów w radzeniu sobie z emocjami w trakcie pokonywania choroby.

Fizjoterapia: warsztaty fizjoterapeutyczne skupiają się na technikach prawidłowego oddychania oraz ćwiczeniach fizycznych, które wspierają proces leczenia i poprawę sprawności fizycznej.

Poradnictwo dietetyczne: konsultacje dietetyczne pomagają pacjentom w wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, dostosowanych do ich potrzeb i stanu zdrowia.

Lasoterapia: sesje w lesie wspierają zdrowie psychiczne i fizyczne pacjentów, dzięki terapeutycznym właściwościom naturalnego, leśnego otoczenia.

Gry towarzyskie: sesje gier towarzyskich pomagają pacjentom w redukcji stresu i poprawie nastroju, budując jednocześnie relacje z innymi pacjentami.

Holistyczne podejście uwzględnia różnorodne aspekty zdrowia, wspierając pacjentów zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

Dzięki grupowym i indywidualnym sesjom z psychologiem oraz innym aktywnościom terapeutycznym, pacjenci zyskują niezbędne wsparcie emocjonalne.

Projekt „Holistyczne wsparcie pacjentów” jest ważnym krokiem w kierunku nowoczesnej i kompleksowej opieki nad pacjentami z chorobami układu oddechowego.

Zaangażowanie naszego zespołu i nowatorskie metody dadzą pacjentom WMCCP większe wsparcie na wielu płaszczyznach. A to znacząco wpłynie na ich samopoczucie i zdrowie, które – zgodnie z naszą misją – JEST NAJWAŻNIEJSZE!

Projekt został dofinansowany ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Kwietniowe, pilotażowe zajęcia terapeutyczne z jogi śmiechu poprowadziła z brawurową charyzmą Ewa Cichocka, znana artystka olsztyńska z zespołu Czerwony Tulipan. Na zdjęciu z Wiolettą Śląśką-Zyśk, Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie.

Kwietniowe, pilotażowe zajęcia terapeutyczne z jogi śmiechu poprowadziła z brawurową charyzmą Ewa Cichocka, znana artystka olsztyńska z zespołu Czerwony Tulipan. Na zdjęciu z Wiolettą Śląśką-Zyśk, Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie.