Przypominamy, że wciąż prowadzimy zapisy na bezpłatne badania płuc. Warto zarejestrować się już dziś i skorzystać z darmowej tomografii komputerowej. To badanie może uratować życie!
Dzięki „Narodowej Strategii Onkologicznej” nasz szpital otrzymał w sierpniu br. dofinansowanie na aż 800 dodatkowych badań niskodawkowej tomografii komputerowej płuc (NDTK). Miejsca wciąż są, więc warto skorzystać z okazji.
Dumni z profilaktyki
Przypomnijmy, że w lipcu tego roku w naszym Centrum otwarto drugą nowoczesną pracownię tomografii komputerowej. Dzięki temu jesteśmy gotowi na jeszcze szybszą diagnostykę dla większej liczby mieszkańców regionu.
- To naprawdę wielka sprawa i szansa dla mieszkańców Warmii i Mazur – mówi Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński. - Badania NDTK pozwalają na wczesne wykrycie raka płuca, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Jesteśmy dumni, że nasz region tak skutecznie korzysta ze środków z puli „Narodowej Strategii Onkologicznej”. Dzięki temu nasze szpitale mogą oferować bezpłatne badania osobom najbardziej zagrożonym tą chorobą.
Dla kogo są badania?
- Zapraszamy do kontroli stanu zdrowia płuc zwłaszcza obecnych, ale także byłych palaczy papierosów – zachęca Wioletta Śląska-Zyśk, Dyrektor WMCCP. – Pamiętajmy, że wczesne wykrycie choroby daje szansę na całkowite wyleczenie.
Pracownicy szpitala podkreślają, że na szczęście badania te cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Program badań jest kierowany do osób:
- w wieku 55-74, które aktualnie palą (minimum 20 lat) lub paliły (minimalnie 20 lat) i rzuciły palenie (maksymalnie 15 lat temu).
- w wieku 50-74, które aktualnie palą (minimum 20 lat) lub paliły (minimalnie 20 lat) i rzuciły palenie (maksymalnie 15 lat temu) i u których występuje jeden z poniższych czynników ryzyka:
- z uwagi na wykonywany zawód są/byli narażeni na spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, sadzę, radon lub posiadają historię zachorowania na raka płuca / raka zależnego od palenia tytoniu lub osoby z bliskiej rodziny miały raka płuca lub chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub samoistne włóknienie płuc.
Na uczestników programu czeka nie tylko badanie tomografem komputerowym, ale także konsultacja wyników z lekarzem specjalistą.
Dlaczego warto?
Według specjalistów rak płuca to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, który często rozwija się bez wyraźnych objawów. Właśnie dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych.
- Nie czekajmy, aż choroba nas zaskoczy. Zachęcam każdego, kto spełnia kryteria programu, aby zarejestrował się na badanie. To inwestycja w coś, co w naszym życiu jest absolutnie najważniejsze: w zdrowie – podsumowuje Marszałek Marcin Kuchciński.
Dlatego warto zarejestrować się już dziś.
Informacje i rejestracja na badania:
+48 89 532 29 97
+48 571 606 615