Dziś, 19 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Choroba ta dotyka miliony osób na całym świecie. W naszym szpitalu priorytetem jest kompleksowa diagnostyka, leczenie i wsparcie pacjentów zmagających się z POChP. Aby sobie z nią poradzić, trzeba się badać i… zdrowo żyć!
POChP to postępujące schorzenie płuc, charakteryzujące się dusznością, przewlekłym kaszlem i częstymi infekcjami dróg oddechowych. Jest szczególnie częsta wśród osób palących oraz narażonych na zanieczyszczenia powietrza. Statystycznie choroba dotyka 20 na 100 osób, a jej rozwój można ograniczyć dzięki profilaktyce, regularnym badaniom i wsparciu medycznemu.
W naszych poradniach pulmonologicznych diagnozujemy i leczymy pacjentów z POChP oraz innymi chorobami układu oddechowego. Dzięki specjalistycznym badaniom, takim jak badania czynnościowe czy tomografia komputerowa, oraz indywidualnym planom leczenia, pacjenci mogą lepiej kontrolować swoją chorobę i poprawić jakość życia.
Prof. dr hab. n. med. Anna Doboszyńska, Koordynator Kliniki Pulmonologii w WMCCP, podkreśla:
- POChP to choroba wymagająca nie tylko leczenia farmakologicznego, ale także zaangażowania pacjenta w rehabilitację oddechową, aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. Naszym celem jest zapewnienie kompleksowej opieki, która wspiera pacjentów w codziennym funkcjonowaniu.
Wsparcie edukacyjne i profilaktyka
W ramach Światowego Dnia POChP przypominamy, jak ważna jest profilaktyka w zapobieganiu rozwojowi tej choroby. W naszej placówce prowadzone są działania edukacyjne oraz program profilaktyki gruźlicy. Pielęgniarki uczą pacjentów, jak unikać czynników ryzyka i dbać o swoje zdrowie.